Vikipeedia kutsub teadust populariseerima

Posted on

1. novembrist kuni 15. detsembrini saab Vikipeedias osa võtta kahest võistlusest: Teadusartiklite võistlus ja Eesti teadusfoto võistlus. 10. detsembrini kestab ka terminivõistlus.

Eesti Teadusfoto 2021 võistlusel äramärgitud töö. Surusääsklase vastne. Lisaks on pildil näha millest ta toitub, tema kõhus on näha pisikesi karpvähilisi  ja üks pisikene vetikas. Foto: Janek Lass, CC BY 4.0

Teadusartikli võistlus

Eestikeelse teaduse populariseerimiseks ja eesti teaduskeele edendamiseks toimuvale artiklikonkursile on oodatud teaduslikel uurimustel ja publikatsioonidel põhinevad temaatilised ülevaateartiklid.  Kirjuta  näiteks ajaloost  või viirustest, füüsikast  või ökoloogiast. Olgu teemaks netisläng, pehmerobootika või rahvuslik iseloom – kõik sobib.  Võistlust korraldavad Eesti Noorte Teaduste Akadeemia ja Wikimedia Eesti. Võistluse auhinnafond on 3000 eurot.

Wikimedia Eesti tegevjuhi ja võistluste ühe korraldaja Ivo Kruusamägi sõnul on see hea võimalus tudengitele ennast läbi kirjatöö õpitavaga paremini tuttavaks teha ning õppejõududele viis üles seada õppematerjale. Nii aitab võistlusel osalemine ühtaegu teemat lähemalt tuttavaks teha nii kirjutajaile kui ka kõigile tulevastele lugejatele.

Eelmise artiklivõistluse osavõtjad julgustavad kõiki osalema. Veeda Kala: “Tulemus tekitab tõeliselt hea tunde! Eriti julgustaksin Vikipeediasse panustama tudengeid ja teisi, kellel mõni kirjatöö mingil muul eesmärgil juba valmis tehtud on, sest siis on vikiartikli koostamine õige lihtne ning juba tehtud tööst saab kasu veelgi laiem lugejaskond.”

Võistluste tingimused leiab võistluste lehelt: Teadusartikli võistlus

Eesti Teadusfoto 2021 võistluse üks võidutöö. Välitööd Estonia maaaluses põlevkivikarjääris.
Foto: Peeter Paaver, CC BY 4.0

Teadusfoto võistlus

Paralleelselt artiklivõistlusega toimub ka teadusfoto võistlus, kuhu on oodatud hea kvaliteediga fotod nii teaduse tegijatest, uuritavatest objektidest kui ka teaduse tegemise protsessist üldisemalt. See on osa ülemaailmsest teadusfotode võistlusest Wiki Science Competition ja võitjatel on võimalus jõuda ülemaailmsesse finaali. Eelmise võistluse parimaid Eesti fotosid  näeb siin.

Võistluste tingimused leiab võistluste lehelt: Teadusfoto võistlus

Terminivõistlus

Kuni 10. detsembrini kestab ka Vikipeedia terminivõistlus, milles oodatakse kirjutama ning täiendama eestikeelseid artikleid teaduslike mõistete teemal. Võistluse eesmärk on avardada ja levitada eestikeelset terminivara ning kiirendada tänapäevase oskuskeele jõudmist Vikipeediasse. Siia on oodatud lühiartiklid, mis tutvustavad mõnda Vikipeedias veel mitte leiduvat terminit. Juba võistlusele esitatud artiklid on näiteks signaalülekanne, vedelbiopsia ja termoreaktiiv. Võistluse tingimused leiab võistluse lehelt: Vikipeedia terminivõistlus

Top