Wikimedia Noortekonverents 2025 Prahas

Posted on

Mais toimus Prahas Wikimedia Noortekonverents, kus Wikimedia Eestit käis esindamas Asmah Federico. Avaldame tema muljed ja mõtted konverentsil kogetust.

Iga liikumise südames peitub ühendus – inimesed tulevad kokku, mitte ainult selleks, et töötada kõrvuti, vaid et üksteiselt õppida ja üksteist inspireerida. Inimese sotsiaalne loomus ajendab meid ikka otsima kohti, kus meid märgatakse, kuulatakse ja väärtustatakse. Ja minu jaoks kujunes hiljuti üheks selliseks paigaks ajalooline Praha linn.

16.–19. mail esindasin nii Wikimedia Malaisia kasutajarühma kui ka Wikimedia Eestit esimesel Wikimedia noortekonverentsil 2025, mida korraldas Wikimedia Tšehhi Vabariik koostöös CEE Hubiga ja mida toetas Wikimedia Foundation. Konverents tõi kokku enam kui 80 noort wikimedisti üle kogu maailma.

Minu silmis polnud see lihtsalt järjekordne sündmus teiste seas, vaid Wikimedia liikumise üks verstapost. Esmakordselt ei olnud noored sellel konverentsil mitte ainult osalejad, vaid ülemaailmse Wikimedia kohtumise peamine fookus. Eriti meeldisid mulle konverentsil noorte poolt juhitud arutelud väikestes gruppides. Need sessioonid ei olnud pelgalt faktide või strateegiate vahetamine, vaid aeg mõtisklusteks ja lugude jagamiseks, mis võivad viia tõelise muutuseni. Iga aruteluküsimus julgustas süvitsi mõtlema – mitte ainult selle üle, kuidas me Wikimedia liikumisesse panustame, vaid ka selle üle, kes me oleme, mida me väärtustame ja kuidas soovime läbi erinevate projektide vabateadmiste tulevikku kujundada.

Üks konverentsi jooksul kasutatud meetoditest – käe tõstmine, et kuulajate tähelepanu koondada – jäi mulle eriti meelde kui sümbol keskkonnast, milles viibisime. See tuletas meile meelde, et on oluline hetkeks peatuda, mõelda järele ja austada üksteise ruumi. Need väikesed teadlikkuse hetked andsid struktuuri konverentsi läbinud ideede voolule ning õpetasid mulle, kui tähtis on kuulata teist inimest tähelepanelikult, rahulike emotsioonide ja avatud südamega.

Mida ma konverentsil saavutasin

Üks minu isiklikest eesmärkidest oli reklaamida Wiki Science Competitioni (WSC) rahvusvahelist algatust, mis julgustab kõiki panustama teadusliku sisuga. Mul oli hea meel tutvustada seda võistlust Wikimedia noorte kogukonnale, kes olid uudishimulikud ja põnevil selle võimaluse üle.

Vestlejate seas oli kirglik bioloogia üliõpilane Joanne Ühendkuningriigist. Tema huvi teadushariduse ja noorte kaasamise vastu sobis ideaalselt minu eesmärgiga kaasata rohkem noori WSC korraldamiseks erinevates riikides. Arutasime ideed katsetada võistluse kohalikke versioone tema koduriigis. Sain kinnitust, et sellised isiklikud vestlused võivad külvata seemneid rahvusvaheliseks koostööks.

Kõige enam võtsin sellelt konverentsilt kaasa uuenenud kuuluvustunde. Vaatamata meie erinevatele taustale, kultuurile, keelele ja teekonnale Wikimedia liikumises valitses ühise eesmärgi tunne. Iga osaleja, kellega kohtusin, kinnitas veelgi uskumust, et noored ei ole mitte ainult Wikimedia tulevik – nad on ka olevik.

Viibimine ruumis, kus ma ei pidanud selgitama, miks ma nii sügavalt hoolin teadmiste võrdsusest, avatud juurdepääsust või kaasavast esindatusest, sest kõik teised hoolivad sama palju, oli uskumatult võimestav kogemus. Seda ühtsustunnet kannan endaga kaasas ka oma kohalikesse kogukondadesse naastes.

Tänusõnad

See teekond sai teoks tänu Wikimedia Malaisia kasutajarühma (WCUGM) ja Wikimedia Eesti (WMEE) ühisele toetusele – mõlemad pakkusid lahkelt osalist rahalist abi, et katta minu lennupileteid ja konverentsitasusid.

Kui pöördusin toetuse saamiseks nende poole, vastasid mõlemad organisatsioonid usalduse ja julgustusega. See jagatud toetuse mudel oli minu jaoks suhteliselt uus kogemus. See näitas, kui koostöövalmis ja toetav võib Wikimedia liikumine olla. See kinnitas ka, et kui noortele antakse võimalus ja tugi sisukalt panustada, tuleme kohale kogu südamega, valmis panustama ja tagasi andma.

Samuti tahan tänada konverentsi korraldajaid, eriti Wikimedia Česká republika vabatahtlikke ja tugipersonali, kes töötasid väsimatult enne üritust, selle ajal ja pärast seda, et me tunneksime end teretulnuna ja turvaliselt. 

​​Mis edasi?

Konverentsil osalemine on motiveerinud mind:

  • Jätkama teaduse edendamist WSC kaudu. Praeguseks on mõned noored juba korraldajatega ühendust võtnud, et väljendada oma huvi selle võistluse korraldamise vastu oma riikides. Need on näiteks Ühendkuningriik, Ghana, Iraan, Indoneesia, Filipiinid, Uus-Meremaa ja mõned teised;
  • Innustama rohkem noori Eestis ja Malaisias liituma Wikimedia liikumisega. Kuidas ma saan seda teha? Vesteldes osalejatega sain teada, et kogukondade sõprusüritused, nagu näiteks ühised toimetamistalgud (edit-a-thons), on suurepärane viis üksteist ja iga kogukonna võimekust tundma õppida. Kui saame aru, kuidas me selliste tegevuste kaudu koos töötame, näeme ka, mida saab paremaks muuta ja kuidas saame üksteist rohkem toetada. Nii saame areneda ja teha koos uuendusi. See oli üsna värskendav arusaam!
  • Toetama Wikimedia projektide kaasatust, seda eriti vähemesindatud keeltes ja kogukondades;
  • Viima seda, mida konverentsil õppisin edasi tulevastele konverentsidele, töötubadesse, loengutesse, koolitustele ja igale poole mujale!

Lõpuks tänan kõiki, kes mind Prahas toetasid, minuga koostööd tegid või mind inspireerisid. Kirjutasin selle kohta ka artikli, mis on inglise keeles saadaval siin

Nüüd naasen oma kogukonna juurde mitte ainult lugudega, vaid ka uue kire, panustamisest ja koostööst huvitatud sidemete ning sügavama pühendumusega Wikimedia ühisele missioonile: maailm, kus iga inimene saab vabalt osa kogu inimteadmiste kogumist. 

Esimene foto: Richard Sekerak (WMCZ) / CC BY-SA 4.0
Teine foto: Wiki Asmah / CC BY 4.0

Top