Selgusid Vikipeedia 2023. aasta teadusfoto ja teadusartikli võistluse parimad

Posted on

26. jaanuaril kuulutati Kose Kultuurikeskuses välja Eesti teadusfoto võistluse ja artiklivõistluse Teadus Vikipeediasse 2023 parimad. Samas avati ka Eesti teadusfoto näitus.

Artiklivõistluse parimate autasustamine. Foto: Ivo Kruusamägi

Parimad teaduslikud vikiartiklid

Eestikeelse teaduse populariseerimiseks ja eesti teaduskeele edendamiseks toimuvale artiklikonkursile esitati kokku 53 artiklit 19-lt autorilt. Loodus- ja täppisteaduste ning meditsiinivaldkonna parimaks artiklikirjutajaks valiti Tartu Ülikooli bioorgaanilise keemia kaasprofessor Darja Lavõgina. Sotsiaal- ja humanitaarteaduste valdkonna parimateks artiklikirjutajateks valiti ajaloolane Triin Tark.

Konkursile esitati artikleid väga erinevatest teaduse valdkondadest. Näiteks saab Vikipeediast lugeda nüüd artikleid nagu “elektrimasinate diagnostika“, “inimese mikrobioom“, “kvantitatiivne ajalugu“, “Laashoone klaasikoda“, “menopaus“, “neitsi-hoora kompleks“, “proliin” ja “ökokolonialism“.

Inge Varik, Tallinna Tehnikaülikooli doktorant ja üks artiklivõistluse tunnustatud osalejaid, märkis, et püüab nüüd jõudumööda ka konkursiväliselt oma erialaga seonduvaid artikleid juurde luua ja täiendada. “See on ka mulle endale kasulik, kuna saan siis oma tudengitele teemaga tutvumiseks eestikeelset materjali jagada.”

Teadusteemaline võistlus toimus 2023. aastal kolmandat korda ja seda korraldasid Eesti Noorte Teaduste Akadeemia ja Wikimedia Eesti. Võistluse auhinnafond oli 3200 eurot ja seda aitas rahastada Haridus- ja Teadusministeerium.

Parimad teadusfotod

Paralleelselt artiklivõistlusega toimus Eesti teadusfoto võistlus, kuhu oodati kvaliteetseid fotosid nii teaduse tegijatest, uuritavatest objektidest kui ka teaduse tegemise protsessist üldisemalt. Kokku laekus võistlusele 75 fotot ja 6 videot, mida saab näha siin.

Eesti teadusfotograafiks 2023 nimetati Enno Merivee, kes töötab Eesti Maaülikoolis vanemteadurina. Ühtlasi võitis ta fotoga parasiteeritud traatussist esikoha mikroskoobifotode kategoorias. Kategooriavõidud pälvisid ka Maxim Bilovitskiy, Peeter Paaver, Janek Lass ja Taavi Niittee.

See oli järjekorras kümnes Eesti teadusfoto võistlus. Et see on samuti osa ülemaailmsest teadusfotode võistlusest Wiki Science Competition, siis saadeti parimad tööd edasi ülemaailmsesse finaali. Ühtlasi on parimatest fotodest koostatud rändnäitus, kus saab näha valikut nii Eesti kui ka välismaa fotograafide töödest.

Eesti parimad teadusfotod 2023 

Top