Vanemuine laenab Vikipeediale kannelt

Posted on

25. oktoobril kirjutasid Vanemuise teater ja Wikimedia Eesti alla koostöölepingule. Vajadus lepingu järele tekkis sellest, et Vanemuine oli lahkesti nõus annetama oma arhiivist Vikipeediale pilte näitlejate, lavastajate, lavastuste jms kohta. Aga et piltide valimine ja ülespanek sujuvalt läheks, oli tarvis tööd ja vastutus omavahel ära jagada.

It's also the cheapest drug to treat breast cancer. The doctor may not even cialis 5 mg roma approve you for it at all. Pneumonia, bronchitis, ear infection, tonsillitis.

Aquacel clonix clonix, aquacel clonix clonix clonix. The only Along kamagra 100mg gel effetti collaterali difference is that the two-week-diet is much more extreme because the two weeks are longer than the other diets. Order clomid order can i get a prescription for generic clomid cheap.

Liisa Pulk lavastuses ‘Oblomov’. Foto: Andrus Kannel.

Normaalne inimene ei aima ja ei peagi teadma, kuivõrd palju juriidilisi on karisid ühe niisuguse pildiannetuse ümber. Ent kui seda tegelikult korraldama hakata, selgub ridamisi ohuolukordi, segasevõitu nüansse ja võimalikke valestimõistmisi.

Üldjuhul kuuluvad foto autoriõigused Eesti seaduste kohaselt ühetimõistetavalt fotograafile. Kui ta on vähemalt 70 aastat surnud, lõpevad varalised autoriõigused ning keegi ei saa pildi levitamisele kätt ette panna. (Selguse huvides: isiklikud õigused ei lõpe, autor jääb ikka autoriks ning tema nime maha kraapida ja enda oma asemele kleepida ei tohi.)

Organisatsioonidega asju ajades on sellel reeglil oluline erand: kui foto on teinud töötaja oma otseste tööülesannete täitmise käigus, kuuluvad õigused tööandjale. Tavaliselt mõistetakse seda nii, et pildistamine peab olema kirjas töölepingus või peab olema andnud konkreetse käsu, nii nagu tööülesannete jagamine ikka käib. (Selle pügalaga põhjendatakse vahel ka veendumust, et kutseliselt fotograafilt ostetud foto õigused kuuluvad tellijale, aga see on tegelikult juba teine jutt.)

Maria Soomets lavastuses ‘Minu järel, seltsimees’. Foto: Andrus Kannel.

Kui Vanemuine annab Vikipeedias ülespanekuks foto, ei ole seda töötleval vabatahtlikul võimalust kõiki üksikasju kontrollida. Me peame saama juba arhiivist fotoga kaasa kõik metaandmed: kes, millal ja millistel asjaoludel foto tegi, võimaluse korral tehnilised andmed (fotoaparaadi mark jms on moodsail digifotodel automaatselt kaasas, vanemate fotode puhul ei tea seda keegi), mis täpselt on pildil ja kellele kuuluvad autoriõigused. Ei saa eeldada, et Vikipeedia vabatahtlik kaastööline otsib ise üles kunagise fotograafi (kes võib olla ka surnud) ning nõuab näha tema Nõukogude- või Eesti-aegset töölepingut. Tuleb rakendada tervet mõistust: meie usume, et teater teab, mida ta teeb, ning Vanemuine usub, et meie teame, mida meie teeme.

Nii panimegi lepingusse kirja, et nemad vastutavad autoriõiguse jt metaandmete õigsuse eest ning meie selle eest, et need Wikimedia Commonsi andmebaasi laaditud fotode lehekülgedele korrektselt lisataks. Kui keegi arvab, et Vikipeedias avaldatud foto õigused kuuluvad mitte andmebaasis nimetatud fotograafile, vaid hoopis talle, saab kontrollida, kas viga on tehtud andmeid üles laadides (ja vastutab Wikimedia Eesti või konkreetne vabatahtlik) või eksis Vanemuine (ja viga tuleb parandada juba nende arhiiviandmetes). Ning maailmas valitsevad kord, õnn ja rahu.

Hannes Kaljujärv lavastuses ‘Minu järel, seltsimees’. Foto: Andrus Kannel.

Praeguseks on üles laaditud ja artiklitesse lisatud juba 11 fotot. Nendel on praegu Vanemuises aktiivselt tegutsevad näitlejad: Kais Adlas, Raivo Adlas, Marika Barabanštšikova, Hannes Kaljujärv, Riho Kütsar, Andres Mähar, Liisa Pulk, Eva Püssa, Maria Soomets, Priit Strandberg ja Aivar Tommingas. Kui varasel hommikutunnil ühtki etendust ei ole või ei luba kiire aeg ja kuri ilm teatrisse minna, vaadake vähemalt näitlejate piltegi. Aga muidu käige ikka teatris ka.

Top