Eestikeelse Vikipeedia aasta fotograaf 2019: Jaan Künnap

Posted on
Jaan Künnapilt on Vikipeedia pildipanka lisandunud 700 fotot ja neist omakorda enamik just 2019. aastal. Tema panuse eest Eesti ajaloo jäädvustamisel valiti ta 2019. aasta parimaks Eesti vikifotograafiks.
 
Oled eelkõige tuntud alpinistina, aga enne selle valdkonna juurde jõudmist töötasid päästelaeval tuukrina. Esmane tutvus fotograafiaga jääb samuti sinna varasemasse aega. Millal ja kuidas Sa üldse pildistamise juurde jõudsid?
Fotonduse vastu hakkasin huvi tundma Nõukogude armees olles. Töötasin sel ajal läbi kõik kättesaadavad fotoõpikud ning pärast armeest naasmist teadsin täpselt, millist tehnikat muretseda. Laenatud raha eest sai ostetud esimene fotokas, milleks oli Zenit.

Fda approved to be used as a single agent in the treatment of serious infection caused by bacteria resistant to erythromycin or clindamycin. The other is a good one, which Cholargós can be found at any drug store. They are used to treat a specific condition of the heart.

It is important to understand the differences between these different options. Most women who have been recently Hāveri acquisto levitra 5 mg pregnant will not notice their period or ovulation has changed dramatically. Ivermectin is the first drug for treating parasitic infections in people.

Oma loomingu algusaastatel, seitsmekümnendatel, külastasin ka kõiki kunstinäitusi vabariigis ja Leningradis. Kaheksakümmnendatel osalesin edukalt paljudel rahvusvahelistel konkurssidel. NSV Liidu fotokunsti propageerimise eest välismaal sain isegi Moskva VDNH ehk Rahvamajanduse Saavutuste Näituse pronksmedali.
 
Pärast töötasin pikalt ka Tallinna Linnamuuseumis fotograafina, aga see mu fotoloomingut ei seganud.
 
Künnap töötas 23 aastat päästelaeva tuukrina. Künnapi foto Paljassaare sadamast Tallinna reidilt 1970ndate esimeses pooles
 
Kuidas pildistamisse suhtud ja mida selle juures oluliseks pead? Kuidas on sinu fotohuvid ajas muutunud?
Suhted pildistamisse pole ajas muutunud. Oluliseks pean endiselt loomingulist fotograafiat ja mitte seda, millega kõik hakkama saavad. Huvitavad on näiteks valgusmaalingud, gravüürid valgusega, filmiaegu kompad aktidega jne. Erilised on ka pildid lumistest mägedest, selleks tuleb tõusta ikka väga kõrgele. Enda lemmikteemadena määratleksingi akti ja mägesid.
 
Künnapi foto “Tõus” on valitud Wikimedia Commonsi eeskujulike fotode sekka. See on kõige kõrgem tunnustuse kategooria sellel saidil ja selleni on jõudnud ainult 0,02% lisatud failidest
 
On olnud ka kaadreid, mis võtmata jäänud? Või pigem on siin n-ö kõik soovitud tipud kätte saadud?
Muidugi on tegemata kaadreid. Parimad pildid on veel tegemata.

Oled palju panustanud alpinismi edendamisse Eestis. Tegutseb isegi sinunimeline klubi. Kuidas on aga fotograafiaga? On ka seal nooremate juhendamist või korralduslikku tegevust ette tulnud?
Alpinismi valdkonna edendamisega on kogemust pool sajandit ja ega fotograafiaga pole see palju teisiti. Palju aastaid juhendasin Noorte Meremeeste klubis fotoringi, kus käis mitmes grupis kokku umbes viiskümmend noort. Mõned hakkasid seal ka tõsisemalt tegelema, näiteks Priit Simson.
 
Olen korraldanud vabariigis fotograafide kokkutulekuid ning olen Eesti FotokunstiÜhingu asutajaliige ja kuulun seal samuti juhatusse. FotokunstiÜhingusse kuulus algusaastatel sadakond liiget ja see koondas fotokunstiga tegelejaid. See organiseeris fotofestivale ja liikmete osalemist välismaa näitustel. Viimasel ajal on EFKÜ tegevus seotud rahvusvahelise festivaliga “Narva sügis”. Samuti olin kolmkümmend aastat Tallinna Fotoklubi liige ja mingil ajal ka klubi kunstinõukogus.
 
Künnap on lisanud arvukalt fotosid Eesti alpinistidest ja nende tegemistest. Pilt 1982. aasta ekspeditsioonist tipule Tartu Ülikool 350
 
Sinu fotodest seitsesada on tänaseks Vikipeediasse jõudnud. Miks nii?
Mingil ajahetkel mõtlesin, et mida teha vanemate piltidega, mis tehtud enne Vikipeedia asutamist. Kuidas neid inimesteni viia. Nii ma sellega tegelema hakkasin ja tänu Ivo Kruusamägile said 2015. aastal esimesed pildid üles. Tänaseks on neid tõesti juba 700, aga ega ma sellega piirduda plaani ning mitu korda rohkem ootab alles lisamist.
 
Mul on ka juhtunud, kus välismaalt kirjutatakse ja tänatakse, et olen mingi pildi Vikipeediasse üles pannud. Näiteks Jaapani saatkonnast tänati selle eest, et olin Junko Tabei pilte üles riputanud. Ja välismaa alpinistide tagasiside on olnud väga positiivne.
 
Praegu püüangi eelkõige üles panna vanu pilte. Oma üllatuseks leidsin, et isegi Balti ketist polnud Vikipeedias üldse fotosid. Samas pildistasid ju kõik seda! Nii see ajalugu kaob, kui seda nähtavaks ei muuda. Ja siin ei aita see, et midagi Facebooki üles panna, kus see küll paljudeni jõuab, aga sama kiiresti kaob. Vikipeedia paistab selleks sobilik.
 
Jaan Künnap lisas Wikimedia Commonsisse 24 fotost koosneva pildiseeria Balti ketist. Enne seda oli sellest sündmusest Eestis tehtud fotosid üleval ainult üks
 
Aasta fotograaf valitakse välja rahvusvahelisse pildipanka Wikimedia Commonsisse panustavate piltnike seast, kelle tööd on leidnud tunnustust konkurssidel ning kelle panus mõne valdkonna täiendamisel või dokumentaalfoto žanri viljelemisel on silmapaistev.
 
Eestikeelse Vikipeedia aasta fotograafi tiitlit antakse välja alates 2017. aastast. Esimesel korral pälvis selle Pärnumaal elav Kristian Pikner ning teisel korral arvati parimaks Võrumaal elav Vaido Otsar. Jaan Künnap on järjekorras kolmas aasta fotograaf.
 
Kõik postituses nähaolevad fotod on kasutatavad CC BY-SA 4.0 litsentsi all.
 
Küsimusi esitas Ivo Kruusamägi.
Top