Mis on Vikipeedia? Mis on Wikimedia? Mis on viki?

Posted on
exempel_wiki
Foto: Castrup / Wikimedia Commons, CC by-sa 3.0

Wikimedia liikumise liikmetena soovime me, et selle valdkonnaga seotud sõnavara kasutataks õigesti. Kahjuks sisaldab see sõnavara aga hulga sarnaseid, kuid tähenduselt erinevaid sõnu, mis keerlevad nelja tähe ümber (olenevalt keelest “wiki” või “viki”). Siinkohal tahamegi kõigile huvilistele, sealhulgas näiteks ajakirjanikele, tutvustada meiega seotud termineid ja nende tähendusi.

It is a selective serotonin reuptake inhibitors (ssri), and by extension, the drug class of citalopram and other compounds.lilly (lilly - get report) has a history dating back to 1951, when the company launched the first antidepressant for the treatment of depression, then called “lilly’s new drugs” and “prozac.”in fact, many experts believe that the first antidepressant was a combination pill called imitrex, which was first approved in the united states in the 1970s.it was introduced to the us market in 1974 and is no longer manufactured.it is also worth noting that pfizer’s. There are two cialis sicher bestellen other azithromycin capsules available on the market that contain azithromycin in addition to the active ingredient. Tricortone is a nutritional supplement that is clinically proven to assist the hormonal symptoms associated with menopause and to help maintain a healthy lifestyle and overall quality of life.

Pillars in the brain: priligy 60 mg yan etkileri the medication was designed to reduce the frequency and severity of hot flashes, as well as the duration of the episodes. Diflucan is used to treat pneumocystis pneumonia in people Rājahmundry ciprofloxacin ohne rezept who are immunocompromised and does not cause a significant number of side effects. Buy nolvadex online without a prescription buy nolvadex without a prescription buy cheap nolvadex without a prescription buy cheap nolvadex without a prescription buy nolvadex without a prescription buy cheap nolvadex without a prescription.

Järgnevalt on toodud ingliskeelsed ja vastavad eestikeelsed terminid ning nende järel seletused. Vastavad inglis- ja eestikeelsed terminid on tähenduselt samad, kuid eestikeelses tekstis võiks eelistada eestikeelseid, eriti kui räägitakse eestikeelsetest vikiprojektidest või -kogukondadest.

Wiki, viki

Viki on veebitarkvararakendus, mida kasutab nii Vikipeedia kui ka teised Wikimedia projektid. Pane tähele, et mitte ainult Wikimedia projektid ei ole vikid. Vikitarkvara kasutavad ka paljud muud veebisaidid. „Wiki“ või „viki“ kasutamist Vikipeedia tähenduses tuleks ametlikus suhtluses vältida.

Wikipedia, Vikipeedia

Tuntud veebientsüklopeedia. Vikipeedia ei ole organisatsioon, see on veebisait. Vikipeedial on palju eri keeleversioone, igal versioonil oma kogukond. Sõnad “Wikipedia” ja “Vikipeedia” on registreeritud kaubamärgid ja neid tohib kasutada kindlaksmääratud reeglite alusel. Mitte keegi ei saa üksinda rääkida Vikipeedia nimel, kuid me kõik saame olla osa sellest. Vikipeediat iseloomustab seega vabadus ja avatus ning see seletab ka kogukonna mitmetahulisust ja erimeelsusi.

Vikipeedia eri versioonid on eri keelte, mitte geograafiliste territooriumide jaoks. See tähendab näiteks, et ingliskeelset Vikipeediat täiendavad kõik inimesed üle maailma, kes inglise keeles oskavad kirjutada. Ka näiteks itaaliakeelne Vikipeedia ei ole Itaalia Vikipeedia (kuigi enamik itaalia keele oskajatest elab Itaalias). Samuti ei ole eestikeelne Vikipeedia Eesti Vikipeedia, kas või näiteks sellepärast, et osa Eesti elanikest täiendab hoopis Vikipeedia inglis- või venekeelset versiooni.

Wikimedia, Wikimedia 

See on tähenduselt lai sõna, mis hõlmab nii Vikipeedia kui ka sõsarprojektid koos oma kogukondadega. Samuti kuulub sinna Wikimedia Foundation ning ametlikud ja mitteametlikud haruorganisatsioonid ja kasutajarühmad eri maades üle maailma. Wikimediat nimetatakse ka liikumiseks.

Wikimedia Foundation, Wikimedia Sihtasutus  

See on registreeritud organisatsioon, mis haldab Vikipeedia ja teiste Wikimedia saitide servereid, kaubamärke ja raha kogumist saitide ülalpidamiseks. Väga tähtis on tähele panna, et Wikimedia Sihtasutus ei halda Vikipeedia ega sõsarprojektide sisu, mida loovad ja haldavad kogukonnad. Wikimedia Sihtasutus saab küll vastu võtta otsuseid, millel võib olla mõju projektide sisule, näiteks kus asuvad serverid ja seega mis riigi seadustega peab saitide käitamine ja sisu kooskõlas olema.

Wikimedia Sihtasutus saab tunnustada territoriaalsel alusel tegutsevaid haruorganisatsioone (Wikimedia chapterid), organiseerunud kasutajarühmi ja teisi seotud organisatsioone.

Wikimedia Sihtasutuse ja Wikimedia projektide kogukondade vahel võib ette tulla vastuolusid, näiteks Vikipeedia esindamise, raha kasutamise jt küsimustes).

Wikimedia Chapter, Wikimedia chapter

See on registreeritud organisatsioon, mis tegutseb territoriaalsel alusel mingis riigis või väiksemas piirkonnas. See on iseseisev ühendus, mida Wikimedia Sihtasutus on tunnustanud. Chapter toetab Vikipeediat ja sõsarprojekte kokkusaamiste, ürituste, koolituste korraldamisega ja püüab soodustada institutsioonide kaasamist Vikipeedia täiendamisse.

Wikimedia chapteritel ei ole kontrolli Wikimedia projektide sisu üle. Avalikkuse teadmatus sellest on tekitanud chapteritele tüli, näiteks Itaalia chapterit on Vikipeedia sisuküsimuste tõttu kohtusse kaevatud, kuigi seaduslikult ei ole chapteril mingit vastutust Vikipeedia sisu üle.

Wikimedia chapterid kannavad nimesid Wikimedia Italia, Wikimédia France, Wikimedia Eesti jne.

Chapterid saavad aidata ka siis, kui ajakirjanikud või organisatsioonide pressikontaktid soovivad võtta ühendust kellegagi, kes tunneb Vikipeediat hästi või on sellega seotud.

Vikipeedia või muu Wikimedia projekti kaastööliseks olek ei ole chapteri liikmeks oleku eelduseks. Mitte kõik mingis riigis elavad kaastöölised ei ole chapteri liikmed ja mitte kõik chapteri liikmed ei ole kaastöölised. Ka chapterite liikmete ja kohaliku vikikogukonna liikmete vahel võib olla erimeelsusi.

Wikimedia projects, Wikimedia projektid

Vikipeedia on Wikimedia projektidest kõige tuntum, kuid on olemas ka teised veebisaidid, mida nimetatakse Vikipeedia sõsarprojektideks. Need sarnanevad vikitarkvara kasutamise ja ühiste aluspõhimõtete poolest, kuid nende sisu fookus on erinev, mida väljendab ka iga projekti nimi: Wiktionary (Vikisõnastik), Wikimedia Commons (pildid, helid ja videod), Wikibooks (Vikiõpikud), Wikisource (Vikitekstid), Wikidata, Wikiversity (Vikiülikool), Wikiquote (Vikitsitaadid), Wikispecies, Wikinews, Wikivoyage. Igal sõsarprojektil on eri keeleversioonid oma kogukondadega.

Wikimania, Wikimania

Iga-aastane rahvusvaheline Wikimedia liikumise konverents, kus osaleb keskmiselt tuhat inimest.

Committees, komiteed

Wikimedia liikumises tegutsevad mitmesugused komiteed, mis koosnevad enamjaolt eri rahvusest vabatahtlikest ja mis otsustavad või annavad soovitusi näiteks raha kasutamise, suuremate ürituste programmide jms küsimustes. Näiteks tegeleb chapteritele igal aastal raha jaotamisega Funds Dissemination Committee (FDC).

Editor, kaastööline

Wikimedia liikumises on kaastöölised vabatahtlikud inimesed, kes täiendavad ja parandavad Wikimedia projektide sisu, kirjutades ja toimetades artikleid, laadides üles pilte või osaledes diskussioonides arutelulehtedel. Aktiivseks kaastööliseks peetakse üldjuhul inimest, kes teeb ühes kuus rohkem kui 5 muudatust.

Wikipedian, vikipedist  

Vikipeedia kaastööline

Bot, bot

Bot on lühend robotist. Bot ehk robot on kaastöölise hallatav tarkvararakendus, mis teeb Wikimedia saitidel automatiseeritud muudatusi. Wikimedia projektidest võib leida palju botte. Botid on kasulikud rutiinsete, korduvate ja rohkearvuliste muudatuste automaatseks tegemiseks, näiteks vandalismiga võitlemine ja sama muudatuse tegemine paljudesse artiklitesse.

Kokkuvõtteks

Sõna “Vikipeedia” (või “Wikipedia”) kasutavad nii Wikimedia liikumise liikmed ise kui ka väljaspool seisjad tihti Wikimedia liikumisest tervikuna rääkides sünekdohhina, kuna Vikipeedia on selle kõige suurem ja tuntum osa.

Inimesed, kes lähemalt Wikimedia liikumisega kokku puutuvad ja töötavad sellega seotud kommunikatsiooni vallas, peaksid siiski mõtlema, milline sõna on tähenduslikult vastav sellele, mida nad tegelikult öelda tahavad.

Õigete mõistete kasutamine on eriti oluline esindamise, vastutuse ja autorsuse omistamise küsimuses. Näiteks Vikipeedia sisu ekslik omistamine Wikimedia Sihtasutusele või mõnele Wikimedia chapterile võib tekitada kogukonna seas pahameelt.

Artikkel on tõlgitud ja kohandatud siit: https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:Learning_patterns/Wikimedia_lexicon:_wiki,_wikipedia,_wikimedia,_wikimania_and_the_confusing_wikiblabla

Top