Olari Pilnik: “Vikifotoretkede käigus olen avastanud palju huvitavaid kohti, kuhu muidu ehk ei satuks.”

Posted on

Olari Pilnik on Tartu Kõrgema Kunstikooli Pallas fotograafia eriala üliõpilane, kes on viimase poole aasta jooksul käinud vikifotoretkedel Hiiumaal, Peipsi ääres ja Võsu kandis. Olari fotoretkede tulemusena lisandus 2022. aastal Wikimedia Commonsi pildipanka üle 450 foto. Intervjuus räägib ta oma hobist ja sellest, mis teda vikifotoretkede juures paelub.

The active ingredient is the medicine ingredient in the brand name drug. Pharmacy delivery is the easiest, least expensive, and most patient-friendly prednisolon 50 mg kaufen ohne rezept way for. In addition, some patients respond to a higher dose than the recommended dosis, and these appear to be at no risk of serious adverse reactions.

Doxy: a better way to manage pain and reduce side effects of cancer treatments. These drugs can actually kill you levitra 10 acquista apace by overdose, or even by becoming a part of your body, which may lead to permanent damage. Some people have no chance of having the condition cured.

Palun räägi sissejuhatuseks veidi endast. Millega tegeled ja mis on sinu huvialad?

Õpin Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas fotograafia erialal. Pildistamise pisik jõudis minuni tänu mu emale, kes tegeles hobikorras fotograafiaga. Tänu talle sain ka mina väiksena fotokaamerat käes hoida ning sellega pildistamist katsetada. Fotograafia eriala läksin aga õppima tänu oma elukaaslase soovitusele, kes arvas, et minu hobist võiks välja kasvada midagi suuremat.

Tänaseks ongi meil kahepeale ettevõte HOP agentuur, mille kallal vaikselt nokitseme. Hetkel on võimalik minu tehtud töid näha läbi minu kodulehe ning samuti on minu tegemistel võimalik silm peal hoida minu Instagrami kontol

Fotograafiaga tegelemine täidab väga suure osa minu elust, aga kui mul just parasjagu kaamerat käes pole, siis meeldib mulle käia looduses matkamas või ujumistrennis.

Kuidas jõudsid vikifotoretkede juurde? 

Koolist saadeti meile e-kiri, milles otsiti fotograafe, kes reisiksid Eestis ringi ja pildistaksid üles vaatamisväärsusi. Tundsin koheselt huvi, kuna leidsin võimaluse, kuidas Eestimaad avastada, aga samal ajal ka pildistamisega tegeleda. Andsin endast Wikimedia Eestile teada ning nii saigi meie koostöö alguse.

Mille jaoks oled ise Vikipeediat kasutanud, mis eesmärkidel? Oled sattunud ka Vikipeedias muudatusi tegema?

Vikipeediat sai põhikoolis kasutatud otsingumootorina, et saada kätte esialgne informatsioon.

Praegu ausalt öeldes Vikipeediat enam nii palju info otsimiseks ei kasutagi, rohkem kasutan Wikimedia Commonsi keskkonda piltide otsimiseks. Kindlasti võiks kaaluda tulevikus osaleda ka mõnel Wikimedia korraldataval fotokonkursil.

Kuhu oled fotoretki teinud (piirkond) ja mida oled pildistanud (objektid)? Kuhu plaanid veel minna või tahaksid?

Sain tänu fotoretkele läbi käia oma südamele lähedaseks saanud Hiiumaa, kus olen tegelikult korduvalt käinud, aga fotoretk andis mulle võimaluse Hiiumaad taasavastada. 

Samuti sain fotoretke käigus võimaluse oma elukaaslase vanemate kodukandis Võsul ringi reisida ning seal kohti avastada, kuhu niisama ehk ei satuks. Lisaks oli mul võimalus avastada Peipsi järve äärseid kohti. 

Objektide välja valimiseks sai kasutatud Wikishootme tööriista, mille peal on näha, missugustest objektidest Vikipeedias pildid puuduvad. Tänu sellele oli tööprotsess väga mõnus ja lihtne. Koostasin eelnevalt enda jaoks marsruudi, eesmärk oli kindlasti jäädvustada vähemalt 20 objekti. Selle tööriista abil proovisin leida just selliseid piirkondi, kus oleks hästi palju objekte ja objektide vahel poleks liiga pikki vahemaid.

Fotoretke ajal oli alati keegi mu kõrval, kes luges kaarti ja nii sai väga lihtsalt liigelda ühest punktist teise. Tänu Wikishootme tööriistale leidsin objekte kerge vaevaga üles. Kuna ma käisin pildistamas ka talvel, siis kui mõni mälestusmärk oli lume alla jäänud, leidsin selle üles tänu Wikishootme tööriistale. Lisaks fotoaparaadile tegin ülesvõtteid ka drooniga.

Võimaluse korral muidugi jätkaksin fotoretki, sest see annab võimaluse avastada paiku, kuhu muidu nii kergesti ei satu. Näiteks põigata enda tavalisest marsruudist kõrvale ja avastada väikseid külasid. Tavaliselt marsruudi valisin välja just sellisena, et oleks võimalikult palju vaatamisväärsusi nagu näiteks tuuleveskid, mälestusmärgid, kabelid. Suur soov oleks ringi reisida paadiga ja avastada saari.

Mis sind fotoretkede juures köidab?

Avastada kohti, kuhu muidu ei satuks. Fotoretk annab võimaluse tulla argielust välja ja avastada Eestimaa ilu. Retke käigus olen leidnud enda jaoks väga lahedaid kohti, kuhu ma tahaks tagasi minna ja näiteks teha fotosessiooni. Näiteks leidsin sõites Sadala kandis väga huvitava kuuseallee, kuhu ma tahaks kindlasti tagasi minna. Ka sõpradega koos veedetud aeg on oluline ning mul on fotoretkede käigus olnud seda suurepärane võimalus kogeda. 

Kas ja kellele soovitaksid fotoretki? Mis võiks olla põhjus minna fotoretkele?

Kindlasti soovitaksin fotoretke ette võtta kõigil, kellele meeldib koos toreda seltskonnaga või minugi poolest ka üksi Eestimaal uusi kohti avastada. Mõni tuttav, kelle olen fotoretkele kaasa võtnud, uurib siiani, kas selliseid retki tuleb mul veel ette ja kas nad saaks liituda.

Kas Vikipeedia ja vaba teabe levik üldiselt on sinu arvates oluline? Kas Vikipeedia on vajalik?

Ma ütleks, et on küll. Tänu Vikipeediale on võimalik saada asjade ja nähtuste kohta informatsiooni ja tänu piltidele on talletatud objektid/kohad läbi kaamerasilma, juhuks kui need objektid ise peaksid ajas muutuma.

 

Rohkem infot vikifotoretkede kohta leiad SIIT. Küsimuste korral võib meiega ühendust võtta: info@wikimedia.ee

 

Küsimusi esitas Pille Priks

Foto: Helena Nõmm

Intervjuu valmis seeriasVikipeedilisi vaatlusi“.

Top